Indianie Embera – Panama „taniec ary”

Znajdujemy się około 1,5 godziny jazdy od jednego z najnowocześniejszych i najbogatszych miast Ameryki Centralnej – Panama City w Parku Narodowym Chagres. Park powstał  1984r aby chronić dorzecze rzeki Chagres, rzeki która ma decydujący wpływ na funkcjonowanie kanału panamskiego. Jest to przy okazji jeden z najłatwiej dostępnych dla zwiedzania lasów tropikalnych na Ziemi.

W latach 60-tych XX wieku zaczęły migrować na te tereny pierwsze grupy Indian Embera z odległych zakątków selvy Darien (tropikalna puszcza w południowo wschodniej Panamie na granicy z Kolumbią). Dzisiaj mieszka ich tu kilkaset. Żyją w niewielkich grupach, wioskach zgodnie z tradycjami swych przodków. Kultywują taniec, strój, malowanie ciał. Żyją z tego co złowią i zasieją. Mimo bliskości nowoczesnego życia stolicy nie rezygnują z prostego zgodnego z tradycjami życia na łonie natury. Żyją prosto i szczęśliwie. Oczywiście nasze spotkanie jest aranżowane. Żyją z turystyki ale z tak zarobionych pieniędzy cała wioska czerpie profit.

Tańce towarzyszyły im zawsze przy ważnych uroczystościach jak inicjacja mężczyzny, kobiety, zaręczyny, otwarcie domu w którym para zamieszka, zawarcie pokoju między skonfliktowanymi stronami.

Tradycyjnie mężczyźni grają rytmicznie na instrumentach podczas gdy kobiety tańczą wybijając rytm na małym bębenku (tambor) oraz intonując pieśń. Pieśni opowiadają historię dotyczącą codziennego życia która rozwija się podczas występu.  Indianie malują swoje ciała w figury geometryczne, gwiazdy i zwierzęta. Od zwierząt biorą swe nazwy także pieśni. Taniec jest bardzo spontaniczny, chciałoby się powiedzieć. Ale jest coś hipnotyzującego w tej prostocie, coś zapomnianego przez nas w zachodnim świecie.

czytaj dalej


Posted in Panama and tagged , , , , with no comments yet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *