Dzieje
Pierwsi Hiszpanie jacy się pojawili na tych ziemiach to Amerigo Vespuchi, Juan Diaz de Solis i Ferdynand Magellan. Indianie którzy tu wtedy mieszkali nazywali się Gurani (międzyrzecze), Araukanie (Andy), Charrua. Magellan nawet przezimował na wybrzeżu Patagonii przyjaźnie potraktowany przez Indian Tehuelche.
Jeden z Hiszpanów znalazł trochę srebrnych wyrobów, które pochodziły jednak z Peru. Nie przeszkodziło to jednak aby nazwać napotkaną rzekę rzeką srebra – Rio de La Plata. Wieść o kruszcu skłoniła innego konkwistadora Pedra de Mendozę do zorganizowania nieudanej ekspedycji do Cusco. Z braku laku założył więc Buenos Aires. (1536r).
Hiszpanie rządzili znaną w innych koloniach praktyką (repartimiento, encomienda). Tubylcy umierali w niewolniczej pracy i od przywleczonych chorób (ospa, odra, tyfus). Centrum hiszpańskiej kolonizacji było na andyjskich wyżynach więc Buenos Aires było osadą peryferyjną. Nie mogło też handlować z Europą, na handel ten monopol miała Lima i Panama.
Gospodarka więc opierała się na hodowli i produkcji skór. Ale za to rozwijała się kontrabanda i nielegalna sprzedaż towarów Brytyjczykom i Portugalczykom. Dopiero od stworzenia królestwa La Platy (1776) sytuacja się zmieniła i Bunos Aires stało się miastem portowym pełną gębą. Powstało bez liku saladeros – zakładów solenia wołowiny, która wywożono prosto do Hiszpanii.
San Martin
W argentyńskim panteonie Jose San Martin jest co najmniej tym , kim dla USA Jerzy Waszyngton. Bojownik ten może nie sypiał az w tylu miejscach co W. ale za to wszędzie ma pomniki. Jego wizerunek zawsze trafiał tez na banknoty, nazwy ulic i skwerów. Zakrawa jednak na ironię że wielbi się człowieka który zdegustowany lokalnymi wydarzeniami postanowił że opuści kraj i zamieszka w Europie. Co prawda jego prochy wróciły do ojczyzny.
To co odmieniło oblicze kraju to ogromna fala emigrantów pod koniec XIXw Napłynęły miliony Hiszpanów, Włochów, Brytyjczyków, Rosjan, Skandynawów i Polaków.
Peron
Nikt nie odcisnął na współczesnej Argentynie takiego piętna jak charyzmatyczny Juan Domingo Peron. Założył partię Partido Justicialista. Stronnictwo o którym mówiono Peronista powstało na znak powszechnego sprzeciwu wobec trwałego aliansu wspieranego przez armię farmerskiej oligarchii z przemysłowcami.
Peron nie osiągnąłby powodzenia bez udziału równie charyzmatycznej jak on drugiej żony – Evy Duarte, znanej jako Evita, aktorki występującej w operach mydlanych. Potrafiła rozwścieczyć mieszkańców ekskluzywnej dzielnicy B.A. uruchamiając przytułek dla samotnych matek z całej prowincji. Jej pogrzeb upamiętniło miliony żałobników.