La Paz
W Boliwii mamy dwie stolice.. Nuestra Senora La Paz to siedziba rządu, władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Sucre to natomiast siedziba konstytucyjna.. La Paz 8 mln mieszkańców. Wznosi się na wysokości 3000-4100 m npm. Razem z miastami El Alto, Viacha tworzy metropolię La Paz.
La Paz – nazwa ta została nadana przez Mendozę aby upamiętnić pokój zawarty pomiędzy Pizarrem i Blasco Nunez Velą pierwszym wicekrólem Peru.
Miasto zostało założone przez kpt Mendozę w 1548r jako miejsce odpoczynku dla podróżujących między Potosi i Cuzco.
La Paz było kontrolowane nieugięcie przez koronę hiszpańską. Król hiszpański miał ostatnie zdanie we wszystkich kwestiach politycznych. Gdy w 1781r wybuchła rewolucja Indian dowodzona przez Tupak Katari, miasto zostało oblężone, przepływ towarów i handlu zatrzymany. Indianie zrzucali ze wzgórz kamienie i zapalali dachy.
Miasto powstało zbrojnie przeciwko koronie Hiszpańskiej także w 1809r tworząc pierwszy wolny rząd w całej Ameryce hiszpańskojęzycznej! Nazywał się on junta tuitiva. Zostały wypowiedziane słowa: „Rodacy do dziś tolerowaliśmy w sercu naszej ziemi rodzaj zesłania, zachowywaliśmy milczenie podobne do głupoty.” Tak rozpoczęło się wyzwolenie Ameryki Południowej spod dominacji hiszpańskiej.
Jednak nie łatwa było do tego droga. W rok później w 1810r nowy rząd został rozbity przez wojska królewskie a główny dowódca sił wyzwoleńczych Pedro Domingo Murilli powieszony na Placu Hiszpańskim razem ze współpracownikami. Przed śmiercią rzekł z godnością: „rodacy ja umieram ale pochodnię którą zostawiam zapaloną nikt już nie ugasi” viva la libertad! (nich żyje wolność). Jego imię i okrzyk zostało zapamiętane jako głos całej rewolucji w Ameryce Płd.
Symbolem miasta od jego powstania jest wznoszący się w Kordylierze Królewskiej (Cordiliera Real) szczyt Ilimani który liczy 6460m n.p.m. Miasto położone jest na brzegach rzeki Choqueyapu, płynącej z płn. na płd. Rzeka przypływając przez miasto ulega wysokiemu zanieczyszczeniu (ścieki przemysłowe) roznosząc nieprzyjemny zapach gdyż La Paz nie posiada do dziś własnej oczyszczalni ścieków
Peryferia miasta zostały zasiedlone przez dużą falę imigracji wewnętrznej w latach 60-tych i 70-tych. Wtedy mieszkańcy wsi przyjeżdżali za pracą do miasta. Są to biedne dzielnice tzw. barios, objęte obecnie programem rządowym „Barrios de Verdad” który ma na celu pomoc mieszkańcom. La Paz to stolica multikulturowa gdzie mieszają się ludy aymara, quechua, metysi i in.