Kostaryka

Mówią o sobie Ticos. Dawniej zwracali się do siebie hemrnaticos (braciszku). Dzisiaj dalej lubią zdrabniać, jak wszyscy Latynosi – momnetico, un ratico, pequenito.. Nas nazywają natomiast los gringos

5 mln mieszkańców, 51 tyś km kwadratowych podzielone na 4 prowincje. (San Jose, Alajuela, Cartago, Heredia, Gunacaste, Punta Arena, Leon.)

Jest to kraj demokratyczny, którego ustrój zyskał sławę dzięki likwidacji armii 1 grudnia 1948r (przez Don Pepe Figueres). Ta decyzja została potwierdzona następnie rok później zapisem w konstytucji. Kostarykańczycy mówią że mają najstarszą i najstabilniejszą demokrację w Am. Łac. Są dumni ze swojego pacyfizmu. Pieniądze zamiast na armie idą na edukację,  ochronę zdrowia i przyrody. Prezydent Oscar Arias Sánchez otrzymał nagrodę nobla za swoją wytrwałą walkę o pokój w Am. Sr. w latach 80-tych

Jest to kraj zaliczany do najwyższej wolności słowa w Ameryce łacińskiej, 3-ci pod względem bezpieczeństwa (Chile, Urugwaj na pierwszych dwóch pozycjach), o najwyższej długości życia (79 lat). W 2007r rząd Kostaryki ogłosił plan stania się 1-szym krajem wolnym od węgla do 2021r (rocznica niepodległości). W latach 2009, 2012 zdobyła status kraju w którym jest najwyższy na świecie wskaźnik ludzi szczęśliwych oraz że jest najbardziej zielony kraj na świecie, pierwszy kraj na kontynencie który zakazał sportowego myślistwa.

W 2015r zmieniła nazwę na republikę wielokulturową i multi-etniczną. Z pewnością nie można powiedzieć że jest to kraj trzeciego świata. Nie znajdziemy tu widoków slumsów Meksyku czy Brazylii.

 

Kostaryka

 

Geografia

Mierzy 460km długości i 120km szerokości w najwęższym miejscu. Trzy łańcuch górskie przecinają terytorium Kostaryki: Cordiliera de Guanacaste, Cordiliera Central i Cordilera Talamanca sigając 3800m wys. (Cerro Chiripo 3820 – najwyższy)

Meseta Centrlana – bogata w żyzne gleby dzięki popiołom wulkanicznym, które gromadziły się od wieków. Ziemia ta doskonale nadaje się pod uprawy kostarykańskiej kawy.

Wybrzeże Atlantyku ma zaledwie 220 km długości.