Wstęp

57148_peru_ameryka_lacinska_andy_peruwianskie

Kontynent wyrazistych smaków i zapachów, gdzie soczysta zieleń lasów deszczowych przechodzi w wyniosłe andyjskie szczyty. Gdzie niektóre  amazońskie plemiona żyją tak blisko przyrody jak my możemy wyobrazić sobie jedynie na kartach książek. Kolorowe poncza andyjskich kobiet, pełne znaczeń malunki na ciele myśliwych, rozległe dziewicze lasy Gujany, rzeki Amazonii, wyschnięte salary, lodowce i pustynie. Różnorodność dziewiczej przyrody miesza się na  kontynencie południowo-amerykańskim z krajobrazem szybko rozwijających się nowoczesnych stolic i zachodnim stylem życia jego mieszkańców.

Z pewnością jest to kontynent pozwalający przeżyć niejedną przygodę, odkryć zupełnie odmienny od zachodniego światopogląd, zobaczyć pozostałości po starożytnych kulturach Inków, Majów i Azteków.  W lasach Amazonii Indianie do dzisiaj żyją zgodnie rytmami pór dnia i roku, z tego co przyniesie im matka natura. Podróżowanie po Ameryce Południowej i Centralnej pozwala spotkać niesamowicie serdecznych, otwartych i ciepłych ludzi. Uśmiech jest tu tak naturalnym stanem jak dla nas powietrze. Autobus może być stary, gospodarka kulejąca ale wszechobecna muzyka wzmacnia wibracje i przyjemnie nastraja każdego.

Oczywiście są miejsca gdzie po zmroku lepiej nie przychodzić, dzielnice miast których lepiej nie odwiedzać ale podróżując dbanie o własne bezpieczeństwo konieczne jest na całym świecie.

Ameryka Południowa to 4-ty pod względem wielkości (18 mln km kw.) kontynent, zamieszkały przez około 6% ludności świata (400 mln ludzi). Połowa jego mieszkańców mówi po hiszpańsku a druga połowa po portugalsku. Znaczna część mieszkańców Andów używa języka Keczua. Nazwa kontynentu po raz  pierwszy pojawiła się na mapach dwóch kartografów Waldseemüllera i Ringmanna, którzy w 1507r. zaczytując się w listy Ameriga Vespucciego chcieli uczcić jego barwnie opisywane przygody.

Od Ziemi Ognistej na południu po Zatokę Paria na północy przez kontynent biegną najdłuższe góry świata – Andy. Liczą ponad 7 tysięcy kilometrów oraz od 200 do 800 kilometrów szerokości. Ich najwyższy szczyt to Aconcagua (6962 m n.p.m.). Kontynent skrywa największe lasy deszczowe Ziemi – Amazonię (około 7,2 mln km kw.) wraz z najdłuższą rzeką świata – Amazonką ( okolo 7 tyś km). Zarazem to tutaj znajduję się najsuchsze miejsce na Ziemi gdzie nie padał deszcz od 400-stu lat – Pustynia Atacama. Z płaskowyży Tepui spada najwyższy wodospad świata – Salto Angel (807 metrów wolnego spadku) a wśród Argentyśnko-Chilijskich szczytów znajduje się najwyższy wulkan świata – Ojos de Salado (6885 m n.p.m.). W Boliwii zwiedzimy najwyżej położoną stolicę na świecie – La Paz oraz najwyżej położone jezioro Titicaca.