Kolumbia

Featured Background ImageTop sites

1) Cartagena – uważana za jedno z najpiękniejszych kolonialnych
miejscowości Morza Karaibskiego.
2) Bogota – prawie 8 milionowa, nowoczesna szybko rozwijająca się stolica kraju.
3) Nizina Amazonki – to właśnie w zielonych lasach deszczowych na granicy Kolumbii i Brazylii powstała „Rio Anaconda”  Wojciecha Cejrowskiego i niejedna inna książka opisująca ten wyjątkowy ekosystem Amazonii.
4) Ciudad Perdida – 6 dniowy trekking do starożytnych ruin Ciudad Perdida (w lokalnym narzeczu Teyuna, po hiszp. Ciudad Perdida – utracone miasto). Kompleks jest  dużo starszy od Machu Picchu. Trasa do niego wiedzie przez dżungle i sama w sobie jest  bardzo malownicza.
5) San Augustin – starożytne ruiny + krajobrazy
6) Capurgana/Sapzuro

Klimat:

Najkorzystniejszą porą roku na podróżowanie po Kolumbii jest pora sucha (grudzień-luty).

Fauna:

W lasach, dolinach rzecznych i andyjskich płaskowyżach Kolumbii możemy spotkać m.in: jaguara, ocelota, pekari, tapira, jelenia czy niedźwiedzia armadillo. Razem około 350 gatunków ssaków, 1920 gatunków ptaków (w tym kondora). Wiele z tych gatunków jest chronionych na terenach 56-ciu obszarów chronionych (w tym 41 parków narodowych).

Mini przewodnik

I.) Stolica – Bogota

Dobry punkt rozpoczęcia podróży po Kolumbii. Bogota to nowoczesna metropolia z wieloma drapaczami chmur, stolica kraju. Również jako miejsce do życia notuje wiele pozytywnych opinii. Posiada swoją starówkę, pochodzącą jeszcze  z czasów kolonialnych – La Candelaria. Charakteryzuje się ona urokliwą, niską bardzo kolorową zabudową. Dekoracje i zdobienia wielu budynków utrzymane są w stylu, który możemy odnaleźć w karaibskiej architekturze  Cartageny. Sercem stolicy jest Plaza de Bolivar. Najlepiej zachowana kolonialna część starówki znajduje się pomiędzy ulicami calles 9-13 i carreras 2-5. Warto zobaczyć miasto ze szczytu wzgórza Cerro de Monserrate (3200 m n.p.m.) z piękną panoramą widokową.

Kluby salsy: Salome Pagana, Quiebra Canto, In vitro, Penthause

Okolice:

  • Guatavita
  • Ta mała wioska słynie z położonego obok świętego jeziora – miejsca narodzin legendy o El Dorado. Teren zamieszkany przez rdzenną ludność Indian Muisca.
  • Tunja
  • Pokolonialna miejscowość z kilkoma ciekawymi kościółkami i interesującą architekturą.
  • Villa de Leyva
  • 40 km od Bogoty. Ładne krajobrazy, kręgi kamienne, wodospady. Trekking do Santuario de Iguage. Można zorganizować wyjazd rowerowy bądź konny. W obrębie tego obszaru znajdują się archeologiczne zabytki, jaskinie, jeziora, wodospady i liczne skamieniałości. Na uwagę zasługuję również obserwatorium astronomiczne Muisca Observatory. Można się do niego dostać np. konno (ok. 40 tyś COP) lub na rowerze.

 

II.) Wybrzeże Karaibskie

Kolumbijskie wybrzeże karaibskie rozciąga się na długości 1769 km.  Sięga od osławionej dżungli Darien na granicy z Panamą do niedostępnych terenów La Guajira na północnym zachodzie kraju.

Do głównych atrakcji tego regionu należą: lasy deszczowe w okolicy Santa Marta i parku narodowego Tayrona, trekking przez dżunglę do ruin Ciuda Perdida („lost city”), Taganga – resort nurkowy, jedno z piękniejszych na kontynencie pokolonialne miasto Cartagena. Ponadto karnawał w Barranquilla – pod względem wielkości i manii jaka ogarnia mieszkańców porównywany do tego Rio de Janeiro.

Santa Marta

Jedno z najstarszych miast na kontynencie z kolonialną historią. To tutaj Simon Bolivar zjednoczył Amerykę. Oddalona zaledwie 10 min jazdy od wielkiego resortu Taganga położona jest w bliskiej odległości od parku narodowego Tayrona. Kluby salsy: La Puerta, Matumba

Park Narodowy Tayrona

Jeden z najpopularniejszych parków kraju. Krajobraz tworzą liczne plaże obsiane zielonymi palmami. Spacery jakie można odbyć w regionie: Arrecifes – La Aranilla (20min.) – zatoka La Piscina (20min.) – plaże Cabo San Juan de la Guia – Pueblito (1,5h).

Ciudad Perdida (Lost city, utracone miasto)

W lokalnym narzeczy Indian zwane Teyuna. Jedno z największych pre-kolumbijskich miast odkrytych w Ameryce Południowej. Pochodzi z XI-XIV wiekku. Położone jest ok. 40km na południe od miasta Santa Marta. Aby się do niego dostać należy przeznaczyć 6 dni/5nocy i przygotować się na marsz przez dżunglę wzdłuż rzeki Rio Buritaca.

Cartagena

Założona w 1533 roku. Liczy obecnie 1,1 mln mieszkańców. Opisywana jako bajkowa miejscowość, najpiękniejsza w Kolumbii, gdzie ulice wytyczone są jeszcze kostką brukową oraz gdzie zachowały się stare mury miejskie. Cartagena posiada największy port państwa oraz stanowi ważne centrum nurkowe (ceny niższe niż w Tagandze). Do głównych atrakcji należą stare miasto, San Diego i mury miejskie las muralles.  Kluby salsy: Donde Fidel, Cafe Havana, Tu Candela.

Okolice

  • Playa Blanca – jedna z najpiękniejszych plaż w okolicy Cartageny. Położona jest 20 km na płd-zach od miasta na wyspie Isla de Baru. Dobry teren dla snorkelingu i oglądania rafy koralowej.
  • San Andres & Providencia – wyspy z pięknymi plażami, ślicznymi rafami, drugą co do wielkości rafą koralową na północnej półkuli. Raggae, słońce i plaża. Bilet w dwie strony kosztuje ok. 400-600 tyś COP.
  • Mompos – Założona w 1537 jako dawne kolonialne miasto portowe. Miało istotne znaczenie jako miejsce handlu kraju z Cartageną. Miejscowość wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO charakteryzuje wiele kościółków i dawnych posiadłości.

 

Capuragana / Sapzuro

Osada położona przy granicy z Panamą. Drewniane malowane domki, brak samochodów. Atmosfera jak z Jamajki. Blisko położone rafy koralowe (Kuna Yala – rezerwat rdzennych Indian oraz jedna z najpiękniejszych raf na Karaibach). Można wybrać się na pieszy trekking przez dżungle do Sapzuro (nie potrzeba przewodnika gdyż szlak jest dobrze oznakowany). Sapzuro to archetypowe karaibskie miasteczko bez samochodów z błogą atmosferą relaksu. Znajduje się tu także camping El Chileno. Inną możliwością jest trekking do El Cielo – ok. 1h (z wieloma naturalnymi basenami na trasie). La Miel to piękna plaża w okolicy.

III.) Południowo – zachodnia Kolumbia

San Augustin

Obszar bogaty w liczne prekolumbijskie grobowce gdzie chowano dawniej starszyznę plemienną. Zaraz obok grobowców stoją zagadkowe wolnostojące statuy. Zostało ich tu odkrytych ponad 500 w różnej wielkości od 20cm do 4m. Region jest też piękny z powodu licznych wodospadów i kanionów. Idealne miejsce na relaks

Tinerradentro

Jeden z najważniejszych na kontynencie stanowisk archeologicznych. Ponad 100 grobowców do których prowadzą liczne kamienne schody. Całość zdobią zabytkowe kolumny i liczne wizerunki zwierzęcych twarzy. Segovia to najważniejsze stanowisko (28 grobowców), El Duende (4 grobowce), Alto de San Andres (5 grobowców). Miescowość San Andres de Pisimbala skrywa także piękny 400 letni kościółek.

Cali

Miasto zwariowane na punkcie salsy. Tańczy się tu salsę cali, która stąd właśnie się wywodzi. Mieszkańcy tańczą wieczorami na ulicy, przed garażem, od tak po prostu. Muzyka rozbrzmiewa zewsząd. Organizowane są tu także kursy salsy www.salsapower.com.

Las Brisas de la Sexta to największa i najpopularniejsza salso teka. Inne kluby salsy to Zaperoco, Kukuramakara, Cinemateca, La Tecuilla

Laguna de la Coche

To największe i najpiękniejsze z Kolumbijskich jezior

IV.) Amazonia

Leticia – to najlepsza baza wypadowa do zaplanowania wypadu w głąb dżungli. Wyprawy biegną dalej wzdłuż rzeki Rio Yavari. 55 kilometrów w górę rzeki od Leticia znajduje się wejście do parku narodowego Amacayacu.

 

żródło: Lonely Planet


with no comments yet.