Las mglisty

Kostaryka - lasy mglisteLas mglistyniski las strefy międzyzwrotnikowej występujący na obszarach górskich, gdzie stale zachodzi kondensacja pary wodnej, wskutek czego utrzymują się chmury i mgły

Niskie i pokrzywione drzewa są gęsto porośnięte epifitami korzystającymi z wody zawartej w powietrzu. W wyżej położonych partiach lasu często występują olbrzymie wrzośce, starce i lobelie. W lesie mglistym jest chłodniej niż w wilgotnym lesie równikowym. Spotkać go można m.in. na Kilimandżaro i na Ruwenzori. Tylko 1% światowych zasobów leśnych to lasy mgliste.

QuetzalSamiec kwezala herbowego jest powszechnie uważany za jednego z najpiękniejszych ptaków na świecie. Ma jaskrawe upierzenie – połyskujący zielony wierzch i karmazynowy spód ciała.

Gnieżdżą się w dziuplach, gdzie samica składa jaja w kolorze niebieskim. Wysiadywaniem zajmują się obydwoje rodzice – samce w dzień, samice w nocy, przy czym długi tren samca w trakcie wysiadywania zagina się nad głową i wystaje z dziupli. Po 18 dniach wykluwają się nagie i niedołężne pisklęta. Karmią je zarówno samiec jak i samica, przy czym często zdarza się, że w momencie dorastania piskląt samica zaprzestaje karmienia wcześniej, zanim młode są samodzielne i na koniec karmi je tylko samiec.

Odgrywał ważną rolę w mitologii prekolumbijskiej (Azteków i Majów). Nazwa ptaka pochodzi z języka nahuatl używanego przez Azteków i znaczy święty, wznoszący. Majowie zabicie ptaka karali śmiercią, zaś sami po złapaniu i wyrwaniu ozdobnych i cenionych piór wypuszczali ptaka na wolność. Związany z Quetzalcoatlem – bogiem w postaci uskrzydlonego wężą. Majowie wierzyli że quetzal to bóg powietrza, symbol dobra i światła. Jego pióra z zielonego ogona były czczone jako symbol wzrostu roślin na wiosnę. Niektórzy władcy Mezoameryki nosili nakrycia głowy z jego piór jako symbol ich związku z Quetzalcoatlem. Konkwistadorzy znieśli zakaz zabijania kwezali i przez kolejne 400 lat przebywania w obrębie jego zasięgu ograniczyli występowanie gatunku do wysoko położonych górskich lasów.

Dziś jego wizerunek znajduje się na fladze i w godle Gwatemali, nazwę „kwezal” nosi również miasto w tym kraju i jego waluta.