Kawa
Prawdziwe espresso jest tu prawie nie znane. Nie ma się co dziwić gdyż ekspresy ciśnieniowe są tu prawdziwą rzadkością. Jak więc przygotowuje się caffe americano gdy zabraknie jej bazy czyli espresso? Zmieloną kawę zalewa się wrzątkiem i w jakimś pojemniku, odcedza i zalewa ogromną ilością wody. A więc rozcieńczona kawa staje się napojem o smaku kawowym..
Caffe solo, Caffe con leche
W związku z tym że gro produkcji kawy pochodzi obecnie z Kolumbii, Brazylii wydawać by się mogło że kawa pochodzi z Ameryki Łacińskiej. Jednak jej pochodzenie to Afryka – Etiopia, a nazwa drzewa kawowca najprawdopodobniej wywodzi się od regionu Kafa w Etiopii.
Afrykanie mielili ziarna na pastę, którą wzmacniali się przed wyprawą wojenną. Karmili też owocami kakaowca zwierzęta. (Historia o kozie i ognisku). Na półwysep Arabski ziarna dostały się wraz z niewolnikami afrykańskimi. Kawa wśród kultur islamskich gdzie alkohol jest zakazany zyskała wielką popularność. Yemen był takim centrum produkcji kawy w świecie arabskim. Nazywał się wtedy ten napój gahwa co znaczy środek pobudzający.
W Europie pojawia się w XVIw. W Niemczech, Rosji początkowo była nielegalna. Kościół katolicki potępił nowy napój uważając go za zagrożenie dla wina, które reprezentuje krew Chrystusa. Nazywane było nawet gorzkim wynalazkiem szatana. Dopiero jak zasmakowała jednemu z papieży Klemensowi VIII to została zaakceptowana. Pierwsza kawiarnia w Londynie powstała w 1652r Do Ameryki Łacińskiej trafia dopiero w XVIIIw przywieziona przez Francuzów którzy mieli już swoje plantacje na Martynice. Stamtąd trafia do Kolumbii i Brazylii.
Największymi producentami kawy są obecnie: Brazylia, Kolumbia, Wietnam, Kenia, Wybrzeże Kości Słoniowej. Najdroższa kawa pochodzi Gór Błękitnych na Jamajce.
Roślina.
Liście kawowca pozostają zielone cały rok, kwitnie na biało o zapachu podobnym do jaśminu. Owoce dojrzałe są czerwone. Istnieje 60 gatunków kawowca. Choć 99% produkcji pochodzi z dwóch: Arabica 69% wywodząca się z Am. Sr. i Robusta 30% wywodząca się z Afryki.
Jako że modna była wśród filozofów, pisarzy i myślicieli Karol II król Anglii zamknął wszystkie kawiarnie w kraju jako zagrożenie dla prawowitej władzy królewskiej.