Paracas & Islas Ballestas

Peru Paracas 01W jęz. quechua para – deszcz, aco – piasek. Paraca to deszcz piasku. Jest to region silnych wiatrów, które porywają drobiny piasku i osiągają 25-60km/h. Takie wiatry nazywane są paracas.

Zachowały się tu pozostałości archeolog kultury Paracas. Jest to także miejsce przybycia gen San Martina oraz dużej różnorodności fauny morskiej. 7 wrzesnia 1820r zaokrętowała tu flota 6-ściu okrętów wojska Libertadora pod dowódctwem Jose de San Martin jako część ekspedycji Simona Bolivara do Peru.

Z portu rybackiego ruszają wycieczki na wyspy Ballestas i Chincha. Znajduje się tu także Rezerwat  narodowy Paracas.

 

 

Peru Paracas IIKultura Paracas Kultura Paracas występowała pomiędzy 700-200 lat p.Ch. Była ona współczesna dla kultury Chavin, która rozwijała się w północnej częsci Peru. Istotne inf. o kulturze zostały odkryte w wykopaliskach Cerro Colorado.

Tworzyli wysokiej jakości wyroby włókiennicze z bawełny i wełny, ceramikę dekoracyjną i wyroby z wikliny. Słyną z wykonywanych trepanacji czaszki o powodach których wciąż się dyskutuje.

Jest to kultura wcześniejsza od nazca, z którą jednak posiada wiele podobieństw. Faza końcowa Paracas to początek kultury Nazca

 

 

 

Peru Paracas II (3)Trepanacje Jest potwierdzone że tworzyli operacje chirurgiczne – trepanacje czaszek. Uważa sie że praktyka ta miała na celu ulżenie w silnych bólach głowy, uszkodzenia kości czaski, leczenie chorób psychicznych, wypędzenie złych duchów. Odkrycia wskazują że operowani przeżywali zabieg 60% (na co wskazuje zrogowacenie kośćca).