Kanion Colca

Peru Kanion Colca05Nazwę kanionu niektórzy wywodzą od nazw Collaguas i Cabanas – dwóch plemion zamieszkujących kanion od czasów jeszcze pre-inkaskich. Z drugiej strony słowo colca w języku keczua znaczy spichlerz, magazyn na żywność. W czasach Inkaskich inna z teorii mówi wąwóz mógł pełnić rolę magazynu żywności dla wojska inkaskiego (jest tu niższa temperatura, dostęp do wody, naturalne warunki obronne. Kanion Colca Jest to drugi najgłębszy kanion 4150 m na świecie (po kanionie Cotahuasi). Chińczycy ogłosili że kanion Yarlung Tsangpo  liczy 5590 metrów głębokości i jest najgłębszy na świecie. Niektórzy naukowcy peruwiańscy uważają że nie jest to prawda gdyż w Chinach zastosowano inną metodologię pomiaru  (do takich rozważań na przykład należy pytanie czy pomiaru można dokonać od szczytu góry znajdującej się nad wąwozem)?

Peru Kanion Colca28Rzeka ma swoje źródła w masywie Yaretane i Torre znajdujące sie na wysokości ok 4700 m npm, zasilana przez opady deszczu na zachodnich zboczach Kordyliery Andyjskiej oraz przez wody podziemne. Rzeka na odcinku kanionu ma 129 km długości płynie w kierunku płd-wsch i płn-wsch. Rzeka zmienia nazwy podczas swego biegu. Po przyjęciu dopływu rzeki Andamayo przybiera nazwę rz. Majes, po przyjęciu dopływu Pucayura blisko wybrzeża przybiera nazwę Camana.

Peru Kanion Colca20Altiplano rzeki Colca to rozległa meseta wznosząca się na wysokości  4-4,5 tyś m n.p.m.  Wznoszą się na niej wzgórza i stożki wulkaniczne. Na lewym zboczu rzeki wznoszą się stożki wulkanów(Ampato, Subancaya, Hualca Hualca), na prawym  zboczu rzeki rozciąga się kordyliera Chila ze szczytem Mismi (5560 m npm). W masywie wulkanu Mismi znajdują się odcinki źródłowe rzeki Amazonka. Natomiast gdy pod wpływem erupcji uległo częściowe stopienie pokrywy lodowej wulkanu Ampato w 1995r zostały odsłonięte szczątki słynnej mumi Juanity – złożonej najprawdopodobniej w ofierze przez Inków.

Andy zaczęły się tworzyć około 150 mln lat temu. Kanion Colca jednak zaczął powstawać ok 10 mln lat temu i jego dzisiejsza forma powstała ok 1 mln lat temu. Jego pogłębianie jest wynikiem topienia sie mas lodu oraz erozji rzecznej.

Do zwierząt które są symbolem nie tylko kanionu ale także całego Peru należy kondor.

Kondor to gatunek z rodziny Carhartidae. Największy ptak na świecie. Osob
niki dorosłe osiągają 140 cm wzrostu, 330 cm rozpiętość skrzydeł, ważą do 15kg, samice do 11kg. Kondor to ptak latający na najwyższych wysokościach (do 7 tyś m) używając prądów wstępujących. Może następnie przemierzyć setki km prawie bez ruchu poruszania skrzydłami. Żywi się padliną. Nie zjada jednak zdobyczy natychmiast.  Tylko zbliża się do niej i przez 2 dni może jeszcze nad nią latać.

DSCN4191Wyprawa – Pierwsze przepłynięcie kanionu kajakiem nastąpiło w 1981 roku. Dokonali tego Polacy: Andrzej Piętowski i Piotr Chmieliński – kajakarze, Jerzy Majcherczyk – kapitan pontonu, + załoga pontonu. Uczestnicy wyprawy nadali w Kanionie Colca kilka nazw, np. Wodospady Jana Pawła II, Kanion Polaków czy Kanion Czekoladowy. Uczestnicy wyprawy nie zdołali jednak spenetrować górnego odcinka kanionu o długości 20 km, o nazwie Cruz del Condor. Ma tam zbyt niski poziom wody, Spływ rozpoczęli 18 maja, a zakończyli – 12 czerwca. Ze zdobywcami kanionu Colca spotkał się prezydent Peru Fernando Belaúnde Terry.

Wyprawę zorganizowaną przez klub Watra w 2008r opisuje książka Krzysztofa Mrozowskiego W uścisku żywiołów. El Condor Rio Colca.

Ekspedycja w 2005r prowadzona przez polskiego matematyka Andrzeja Pietowskiego zmierzyła głebokość kanionu na 4160 m po płn stronie i 3600 m po południowej stronie, uznając go za drugi co do głębokości na świecie.