Honduras – Copan
Copan od V do IX w było stolicą ważnego królestwa na płd-wsch. rubieżach kulturowego regionu Mezoameryki. Copan przez współczesnych swojej epoki nazywany był najprawdopodobniej Oxwitik (trzy korzenie). Słowo Copan sięga przynajmniej XVIw skąd pochodzi pierwsza wzmianka o mieście. Copantl w lokalnym narzeczy zanczy most.
Majowie z Wyżyny Gwatemali przybyli na tereny północnego Hondurasu ok I w n.e. Hieroglify podają, że w IV w n.e. generał Yax Kuk Mo przybył z regionu Tikal, zdobył Copan i ustanowił się jego władcą. Copan rozwinął się następnie w jeden z najpotężniejszych ośrodków Cywilizacji Majów na ich południowych terenach występowania (dzisiejszy Honduras). Było to polityczne, religijne i kulturowe centrum Doliny Copan.
Miasto ucierpiało katastrofę polityczną w roku 738 n.e. podczas której jeden z największych władców swojej dynastii Uaxaclajuun Ub’aah K’awiil został zamordowany przez swojego wasala króla Quirigua. 17 kolejnych lat upłynęło pod dominacją najeźdźcy.
W szczytowym okresie rozwoju szacuje się liczebność miasta na 20 tyś a jego powierzchnię na 250 km kw.
Copan wykształcił inny styl dekoracji i rzeźbiarski od północnych ośrodków. Jednym z najważniejszych zabytków tego ośrodka są monumentalne, piramidalne schody które pokrywa 1800 pojedynczych znaków hieroglificznych. Jest to najdłuższy znany zapis pisma Majów.
Rzeźby wykonane w Copan to najbardziej wyrafinowane przykłady tej sztuki w całej cywilizacji Majów. To starożytne miasto jest sławne z serii stel o wyjątkowej precyzji wykonania. Przedstawiają trójwymiarowe portrety najważniejszych władców. Umiejscowione były wzdłuż dróg ceremonialnych na placu centralnym miasta i na terenie kompleksu piramid zwanym Akropolis.
Copan posiadało również swój plac do gry w piłkę pelota. Gra ta nie była tylko rozrywką ale pełniła też istotną rolę w kalendarzu ceremonialnym miasta i poświęcona była bóstwu Wielkiej Ary (Gran Guacamaya). Dlatego spacerując wokół placu czy wzdłuż budowli niejednokrotnie spostrzeżemy spozierającego na nas groźnie spiczastego z wielkim dziobem świętego ptaka.
Ciekawostką jest że w 1839 amerykański badacz John Lloyd Stephens kupił ruiny za 50 dolarów amerykańskich i wraz z rysownikiem angielskim Frederikiem Catherwoodem rozpoczęli ich penetrację. Z ich działalności zachowały się dokładne szkice przedstawiające ruiny i znaleziska.
with no comments yet.