Lima
Położona jest w środkowym pasie pustynnego wybrzeża, nad Pacyfikiem, u podnóża zachodniego zbocza Andów Centralnych rozciąga się od wysokości 161 m n.p.m. Otoczona przez doliny rzek Chillon, Rimac i Lurin.
Tworzy zaludniony region znany jako Metropolia Limy. Liczy ok 7,6 mln mieszkańców, ale jako metropolia 8,5 mln mieszkańców. Największe miasto kraju i 5-te co do wlk. w Am. Płd. i jedno z 30 najbardziej zaludnionych aglomeracji świata.
To miasto kontrastów gdzie obok siebie żyją najbogatsi, zeuropeizowani Peruwiańczycy i mestizos – wegetujący w dzielnicach nędzy przybyli z odległych prowincji za pracą i schronieniem przed terroryzmem. Władze miasta nie potrafiły uporać się z kwestią przeludnienia i tak powstały pueblos jovenes – dzielnice slumsów. To w tych dzielnicach zrodziła się muzyka chicha (mieszanka rytmów andyjskich i kreolskich opisująca życie w mieście).
Miasto zostało założone 18 stycznia 1535 jako Miasto Królów (Ciudad de los Reyes). Był to region wtedy rolniczy nazywany przez Indian Liamaq. Było stolicą Wicekrólestwa Peru i najważniejszym miastem Ameryki Południowej pod hiszpańskim panowaniem.
Dolina Rimac otrzymała nazwę od słowa rimaq z języka quechua, które odnosiło się do okrągłego kamienia i zostało zaadaptowane przez Hiszpanów jako Lyma. A właściwie to ponoć Pizzaro źle wymawiał nazwę rzeki i tak już zostało..
Klimat. W Limie występuje bardzo specyficzny klimat. Podczas gdy w reszcie kraju może świecić słońce i być gorąco w Limie będzie pochmurno i wilgotno. Dzieje się tak na skutek oddziaływania prądów morskich. Zimny prąd morski który opływa wybrzeże łagodnie ochładza temp. wody (która ma niższą temp. niż w tropikach na tej szerokości geogr. ma to miejsce). Gorące powietrze nagrzane unosi się do góry, pod wpływem inwersji ulega skropleniu do postaci chmur już na wysokości 500m n.p.m. które stale zalegając blokują promieniowanie słoneczne. Chmury nie mają możliwości rozwinąć się pionowo do postaci cumulonimbusów. Dlatego zachodzi tu fenomen że klimat jest wilgotny, z dużym zachmurzeniem i pustynny zarazem.
Epoka Wicekrólestwa Peru. W 1532r hiszpańscy konkwistadorzy razem ze sprzymierzonymi Indianami (plemiona podbite przez Inków) pod dowództwem Francisco Pizarro uwięzili Atahualpę w miejscowości Cajamarca. Chociaż okup za uwolnienie władcy Inków został zebrany, Atalhuapa został zamordowany z powodów strategicznych..
Po kilku bitwach imperium zostało podbite. Pizarro zarządził zbudowanie hiszp. stolicy w dolinie Rimac z powodu strategicznej lokalizacji – bliskości wybrzeża z dogodnymi warunkami budowy portu, jednocześnie dostatecznie oddalona od niego na wypadek ataku piratów, żyzności gleb i rześkiego klimatu. Po za tym żołnierze hiszpańscy cierpieli na bóle głowy wywołane wysokim położeniem Cusco – dawnej stolicy inkaskiej (ponad 3 tyś m n.p.m. )
Wkrótce po założeniu miasta w regionie początkowo nazywanym Nowa Kastylia (później Peru), Miasto Królów straciło swą nazwę na rzecz nazwy Lima. W kolejnych latach Lima została wybrana jako stolica Wicekrólestwa Peru i królewska siedziba w 1543r.
W następnym stuleciu Lima prosperowała jako główny ośrodek handlu pomiędzy Ameryką, Europa i Azją. Miasto nie było wolne równocześnie od zagrożeń jak trzęsienia ziemi. Pomiędzy 1586 i 1687 trzęsienia zniszczyły wielokrotnie miasto. Wymusiło one przebudowę miasta. Powstają wtedy awkedukty, falochrony, most nad rzeką Rimac, katedra (1622), szpitale i klasztory. Innym zagrożeniem są piraci. Dlatego pomiędzy 1684 i 1687 powstają mury miejskie
Época republicana. W ogłoszonej przez San Martina w 1821 niepodległym Peru Lima stała się stolicą Republiki, siedzibą Libertadora (Simona Bolivara), Kongresu. Pierwsze lata historii republiki Peru charakteryzowały się stałymi potyczkami pomiędzy dowódcami wojskowymi, którzy stwiali sobie za cel rządzenie krajem.
W latach 1881 i 1883 w trakcie wojny o Pacyfik Lima była okupowana przez wojska Chilijskie.
XXw. W latach 50-tych zaczęło napływać coraz więcej osadników z obszarów wiejskich. Miasto zaczęło się rozwijać w sposób niekontrolowany. Tereny wewnątrz miasta które służyły pod uprawy warzyw zostały zajęte pod zabudowę. W latach 80-tych miasto ucierpiało także z powodu licznych ataków terrorystycznych.
W Herbie miasta widnieją inicjały I i K (Joanna i Karol) – od królowej Joanny i jej syna Karola I – jednego z najpotężniejszych królów hiszpańskich ale także swej epoki. To dziwne że przy jednoczesnym poczuciu krzywdy zadanej przez Hiszpanów w Ameryce Południowej w w tak wielu miejscach wciąż widnieją symbole chwały hiszpańskiego imperium.
Polityka Stolica Republiki Peru jest siedzibą władzy wykonawczej (której siedzibą jest Palacio de Gobierno – Pałac Rządu na Plaza Mayor), władzy ustawodawczej (reprezentowanej przez kongres Republiki), władzy sądowniczej (z sądem najwyższym).
Z powodu koncentracji całej władzy politycznej, przemysłowej i finansowej państwa w stolicy nastąpił silny centralizm, który stworzył ogromną dysproporcje ekonomiczne w kraju w porównaniu do innych ważnych miast jak Arequipa, Cuzco, Trujillo.
Co ciekawe nie istnieje urząd ani rząd miasta jako taki. Lima jest włączona do większej jednostki jaką jest prowincja Limy, która dzieli się na 43 dystrykty. Zarządza nimi Municipalidad Metropolitana de Lima (Rząd Metropoli)
Ludność – Chociaż aglomeracja liczy 8,5 mln mieszkańców pierwsza osada liczyła w tym miejscu 117 domostw. W 1610 gdy zbudowano pierwszy kamienny most miasto liczyło 26 tyś ludzi. Czarna ludność stanowiła 40% mieszkańców, biali 38%.
Autobusy– 700 000 użytkowników/dzień. 652 trasy transportu publicznego (bus + mikrobus). Mikrobusy znane jako Combis są najczęstszym środkiem transportu na krótkich odcinkach.
Architetura – Charakteryzuje się mieszanką styli, które odzwierciedlają przemiany jakim podlegało maisto. Przykładami arachit. kolonialnej są Bazylika i Klasztor św. Franciszka, katedra, pałac Torre Tagla. Budowle te podlegały wpływowi neoklasycyzmu hiszpańskiemu i barokowi hiszp.
W centrum historycznym można znaleść 1600 balkonów z epoki kolonialnej i republikańskiej. Są to balkony skrzyniowe, otwarte, korytarzowe
Kuchnia – Jest połączeniem kuchni starożytnego Peru, hiszpańskeij, mauretańskeij z wpływami wybrzeża Afryki przyniesionej przez niewolników. Później zostało to połączone z preferencjami francuskich szefów kuchni (którzy uciekli tu podczas rewolucji). Miasto położone jest nad oceanów więc do specjalnosci należą ryby i owoce morza. Będąc w Limie koniecznie trzeba spróbować Ceviche..
Religia – Najważniejszą procesją religijną stolicy są obchody Señor de los Milagros, którego obraz sięga epoki wicekrólestwa. Procesja idzie ulicami miasta w październiku. Pan Cudów jest patronem miasta od 1715r i Peru od 2010r.
Sport – najważniejszym sportem jest futbol. Stadion otworzony w latach 50-tych ma pojemność na 55tyś os.