Monteverde

Lasy mgliste znajdują się tu 1 tyś metrów n.p.m.

Lasy chronią tu ponad 400 gat. ptaków. Wśród nich najmniejsze na świecie – kolibry. Jedyne ptaki na świecie które potrafią latać do tyłu.

Żaba narodowaKostaryka Monteverde 2 – czerwono-oka, i szklana żaba (o przeźroczystej skórze). Monteverde to także dom orchidei. W Kostaryce znajduje się ponad 1300 gat. orchidei. Aby się rozwinąć potrzebują drugiej rośliny, drzewa na którym zamieszają. Na jednym pniu może rosnąć nawet  kilkanaście typów orchidei. Są takie gatunki które żyją tylko jeden dzień (rodzą się nad ranem i umierają o zachodzie słońca), lub najmniejsze na świecie (trzeba je oglądać pod lupą), Monteverde położone w górach Tilaran zyskało sławę na całym świecie jako wyjątkowe sanktuarium dzikiego życia tropików.

 

Rezerwat położony jest na obszarze 10 tyś ha. Chroni ok. 400 gat. ptaków z szczególnym quetzalem, świętym ptakiem Majów, 100 gat. ssaków, 120 gat. płazów i gadów, 2500 gat. roślin w tym ok 400 gat. orchidei i 10 tyś gat. insektów.

Las mglisty Monteverde znajduje się na wysokości od 600 m n.p.m (wybrzeża M.Karaibskeigo) po wierzchołki gór 1900 m n.p.m. Majestatyczne drzewa są zdobią orchidee, bromelie, paprocie, pnącza i mchy..

 

Kostaryka - MOnteverdeOprócz quetzala można zobaczyć Tucancito Esmeralda, la Pava Negra (Grdacz czarny), el Colirrojo Real (Pleszka zwyczajna), , el Kinkajú (Kinkażu), Leniwiec i wiele kolibrów. Do wyjątkowych endemitów regionu należą sapo dorado (chociaż jest to gatunek zanikający – od 1989r nie obecny w terenie). Ssaki które tu występują pochodzą z obydwu kontynentów.

Większość ptaków parku to ptaki migracyjne które wylęgają jaja w Ameryce Północnej i przelatują nad Monteverde w drodze na południe lub zimują tu. Monteverde jest domem dla 10 gatunków ptaków zagrożonych wyginięciem. Większość ptaków tych lasów są owadożerne, dzięki roślinom które owocują co pozwala wyżywić się insektom. Epifity również dostarczają pożywienia ptakom zarówno owocożernym jak i insektożernym.