Gwatemala – Tikal
W Ameryce Południowej przyciągało mnie zawsze kilka miejsc. Jednymi z nich były dżungla tropikalna i najstarsze płaskowyże tepui na ziemi jak Roraima czy Canaima. Jak dźwięki melodii, która chodzi bez przerwy po głowie tak obrazy tych miejsc hipnotycznie mnie inspirowały i nie chciały opuścić aż do momentu gdy dwa lata temu okoliczności pozwoliły mi zrealizować podróż i zagłębić się w lasy tropikalne południowej Kolumbii i odbyć trekking w południowej Wenezueli na Roraimę.
Do innych takich miejsc, które zawsze mnie hipnotycznie przyciągały do siebie należą świątynie kultury Majów a zwłaszcza położone w sercu gwatemalskiej dżungli starożytne miasto Tikal..
Tikal położony w północnej Gwatemali nie miał być końcem mojej podróży. Miał być jej jednak głównym celem. Moja droga przez Amerykę Środkową rozpoczęła się w Panamie, wiodła następnie przez Kostarykę, Nikaraguę, Salwador, Honduras, Gwatemalę i Meksyk. Ta podróż przez Mezoamerykę czyli region zamieszkany przez członków wielkich środkowoamerykańskich kultur prekolumbijskich miała mi pozwolić lepiej poznać cywilizację która wyprzedziła wszystkie inne pod względem rozwoju na kontynencie a następnie w niewyjaśniony sposób zniknęła z kart historii.. Zwiedziłem 4 z wielkich ośrodków kultury Majów: Copan w Hondurasie, Tikal w Gwatemali, Palenque i Tulum i w Meksyku. W tym artykule pragnę przybliżyć Wam stolicę jednego z najpotężniejszych królestw imperium Majów – Tikal.
Chociaż początki powstania monumentalnych budowli na tym terenie sięgają czwartego wieku p.n.e rozkwit ośrodka przypada na okres klasyzny (II-IX w n.e.) kiedy Tikal podporządkował pod swoje panowanie większość sąsiednich ziem. Była to kultura wojownicza która szybko przekształciła swą siedzibę w stolicę najpotężniejszego państwa Majów.
Swoje apogeum osiągnęło w okresie klasycznym 200-900 r n.e. W tym czasie miasto rządziło całym regionem pod względem politycznym, ekonomicznym i wojskowym, utrzymywało także ścisłe kontakty handlowe i polityczne z tak odległymi miastami jak Teotihuacan.. Dynastia rządząca liczyła 33 władców którzy panowali w królestwie na przestrzeni 800 lat.
W okresie IV wieku naszej ery Teotihuacan (potężny ośrodek na terenie Meksyku) podbiło Tikal. W późnym okresie klasycznym nastąpił powolny schyłek królestwa, nie powstawały już nowe budowle a wiele ze starych zostało spalonych. Wzrost ludności doprowadził do przeludnienia, a to do wyczerpania zasobów żywności. W końcu rozpoczęły się liczne wojny z sąsiadami i ok. X w n.e. doszło do opuszczenia miasta
Tikal w języku Maya Itza znaczy „miejsce wielu dźwięków” i odnosi się do niesamowitej akustyki w obrębie miasta, gdzie dźwięki na dziedzińcach ulegają wielokrotnemu odbiciu i zwielokrotnieniu. Nazwa miasta używana za czasów Majów jednak brzmiała inaczej. Yax Mutul – tak przekazują hieroglificzne inskrypcje. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to splot włosów, znaczenie tego terminu pozostaje niewyjaśnione. Królestwo którym rządziło Yax Mutul również nazywało się Mutul.
W 1853r natknął się na pokryte gęstą roślinnością miasto w dżungli Ambrosio Tut, poszukiwacz kauczuku i zgłosił swoje odkrycie do gwatemalskiej gazety La Gaceta. Szybko zaczęła ściągać na miejsce gromada poszukiwaczy skarbów i archeologów..
Szybko odkryto, że Yax Mutul – jedno z największych miast kultury Majów okresu klasycznego w przeciwieństwie do Palenque czy Copan nie posiadało własnego źródła wody. Wodę pitną uzyskiwano z opadów deszczowych. Magazynowano ją w 10 rezerwuarach. W XX w podczas prac restauracyjnych archeologowie wykorzystali jeden z takich zbiorników dla własnych potrzeb na okres trwania prac badawczych.
Miasto spaja sieć szerokich dróg zwanych sacbeob. Zbudowane z wapienia łączą one Wielki Plac z świątyniami. Tego typu drogi były budowane we wszystkich miastach Majów.
Miasto w zależności od okresu zamieszkiwało od 10-90 tyś mieszkańców. Jego populacja gwałtownie wzrastała w późnym okresie klasycznym co doprowadziło do wyjałowienia gleby, wyczerpania zasobów i w końcu załamania gospodarki w regionie.
Różnorodność roślinności i świata zwierzęcego parku narodowego na którym znajdują się ruiny uczyniła to miejsce jednym z nielicznych obiektów UNESCO wpisanym na listę dziedzictwa ludzkości zarówno ze względów naturalnych jak i kulturowych. Park Narodowy Tikal to zespół krajobrazowy chroniący wyjątkową bioróżnorodność na obszarze mokradeł, sawann, lasu tropikalnego
oraz tysiące zabytkowych pozostałości cywilizacji Majów. Spotkamy tu 5 dzikich kotów (m.in. jaguar, puma), kilka gatunków małp, mrówkojada, 300 gat. ptaków, ponad 200 gat, drzew (m.in. Ceiba pentandra (drzewo kapokowe) – święte drzewo Majów, cedr, mahoń).
with no comments yet.