Flora i Fauna

Amazonia flora fauna 2 W Brazylii żyje najwięcej na świecie gatunków płazów, drugie miejsce zajmują ssaki, trzecie ptaki i czwarte – gady. Zwierzęta dzieli się na te wywodzące się z prehistorycznych, rodzimych populacji (mrówkojad, leniwiec, pancerniki, torbacze) i takie które przywędrowały dawno (małpy, kapibara) i które przywędrowały stosunkowo niedawno (drapieżniki kopytne).

O palmę pierwszeństwa wśród drapieżnych kotów rywalizują jaguar i puma. Do grupy intrygujących zwierząt zaliczają się wilk grzywiasty, tapir, mrówkojad olbrzymi, pancernik olbrzymi. Małpy występują pospolicie (kapucynki i wyjce). W rzekach i mokradłach spotkamy kajmany, największą na świecie rybę słodkowodną (amazońska piraruku), wąż anakonda, delfin rzeczny, kapibarę.

Wśród ptaków znajdziemy zarówno mikroskopijnego kolibra jak i wielką harpię. Poza tym papugi, ary, tukany. Osobliwością SA amazońskie hoacyny – których pisklęta mają na skrzydłach pazury.

wilk grzywiasty – W medycynie ludowej i demonologii obszarów, na których występuje, wilk grzywiasty uważany jest za zwierzę „rzucające urok”, być może w związku z faktem, że jego aktywność ogranicza się do ulubionej przez demony pory nocnej.

W przeciwieństwie do większości dużych psowatych (wilk szary, likaon) nie tworzy stad. Żyje w parach, terytorium pary wynosi średnio 20-30 km² Przypomina nieco lisa, ale ma bardzo długie kończyny. Kończyny przednie są krótsze od tylnych. Sierść dość długa, miękka, ruda, po bokach czarny, krótka na nogach; na grzbiecie sierść czarna, nastroszona; ogon puszysty, może być biały lub czarny; podbrzusze białe. Na szyi i karku sztywna, odstająca grzywa długości ok. 13 cm. Wnętrze małżowiny ucha porośnięte białym włosem.Amazonia flora fauna

Wilk grzywiasty jest jednym z ośmiu gatunków, jakie zamierzają w najbliższym czasie sklonować brazylijscy naukowcy, by zapobiec wymarciu gatunku[

Flora

Jak przystało na kraj którego nazwa wzięła się od brezylki ciernistej Brazylia szczyci się większą ilością gat. roślin naczyniowych  niż jakiekolwiek inne państwo.

Uwagę przyciągają 70m puchowce piecio-pręcikowe (drzewo kapokowe) caipirony, jakarandy, czerpnie gujańskie (ich owoce mają wlk. Kul armatnich).

Caipirona – Kora Mulateiro jest głęboko zakorzeniona w rodzimej kulturze – od wykorzystywania jej jako domieszki w rytuałach Ayahuasca do jej wielu różnych zastosowań w medycynie ludowej. W Amazonii okład z kory jest stosowany miejscowo w leczeniu ran ciętych, ran i oparzeń i uważa się, że ma właściwości przeciw grzybicze. Indianie również po kąpieli korzystają z naparu wykonanego z kory, którym się nacierają. Tworzy to cienką warstwę pokrywającą ich ciała, która pomaga zwalczać skutki starzenia, pasożytów i infekcji grzybiczych.

Rdzenni mieszkańcy Amazonii również używają wywaru z kory w leczeniu cukrzycy. Gotują 1 kg kory na 10 litrach wody, aż pozostanie 4 litry. Uważa się, że jeśli wywar ten jest pijany codziennie (około 5 uncji dziennie) przez trzy kolejne miesiące, jest to „lekarstwo” na cukrzycę. Peruwiańskie plemiona stosują również sproszkowaną korę do infekcji grzybiczych skóry.