Szlakiem turysty czyli ‚Must to see’

1)Los Llanos – bogata w okazy dzikiej fauny i flory sawannowa formacja.

2)Merida

3)Salto Angel – 979 metrów, najwyższy wodospad świata położony na terenie parku narodowego Canaima na wyżynie Gran Sabana.

4)Roraima – „Zaginiony świat” to najstarsze góry świata.

5)Wyspy Los Roques

 

Mini przewodnik

Merida

Świetna baza wypadowa do uprawiania każdej dyscypliny sportu, wycieczek w góry, trekkingów, skosztowania paragildingu, canyoningu czy raftingu. Z Meridy możemy udać się także na Los Llanos.

Okolice

Wokół Meridy istnieje sieć szlaków wiodących do górskich wiosek, gdzie można spędzić noc w mucuposadas (tradycyjnych, ekologicznych hacjendach). Ładna wioska jest położona 38 km na zachód Jaji.

Park Narodowy Sierra Nevada – położony na wschód od Meridy. W jego obrębie wyrasta najwyższy szczyt Wenezueli – Pico Bolivar (5007 m n.p.m.). Na szczyt można wejść bez przewodnika. Trzeba jednak uważać na odcinek pomiędzy Loma Rodonda do Pico Espejo gdzie ścieżka nie jest jasna i można się zgubić.  W Parku Narodowym Sierra Nevada żyją niedźwiedzie andyjskie, jaguary, pumy, oposy i jelenie oraz kondory, harpie i różne gatunki sów i papug. Możemy zobaczyć również panoramę widokową z innego szczytu – Pico Humboldt (4942 m n.p.m.). Łatwiejszym celem wędrówki jest Los Nevados. Czarująca wioska znajduje się na wysokości 2700 metrów. Jeep zabierze nas tam w 4 godziny za ok. 50 BsF

Park Narodowy La Culata – położony na północ od Meridy oferuje również ciekawe propozycje tras  trekkingowych. Wędrówka z La Culata do El Refugio (3700 m n.p.m.) Kolejnego dnia można podejść 4h do  Pico Pan Azucar (4660 m n.p.m.), gdzie znajdują się gorące źródła. Można też wejść na Pico El Aquila, Paso del Condor czy Pico Mucunugue.

Coro

Nadmorska, najładniejsza kolonialna miejscowość w kraju. Baza wypadowa do Parku Narodowego Medanos de Coro. W parku możemy podziwiać 30 metrowe piaszczyste wydmy. Z Coro możemy eksplorować także półwysep Paraguana lub góry Sierra de San Luis.

Los Llanos

Jedno z najlepszych miejsc do podziwiania dzikiej przyrody. Zamieszkują go różne zwierzęta. Spotkamy tu kapibary, anakondy, kajmany, pancerniki, jelenie, pekari, piranie i czaple. Bardzo dobre obserwacji zwierząt znajdziemy w porze suchej. Los Llanos zajmuje znaczną północno-zachodnią część kraju. Równina porośnięta jest m.in. wysokimi trawami, kaktusami, palmami i krzewami.  Najlepszy okres na eksploracje tego terenu to miesiące od listopada do kwietnia!

Ciudad  Bolivar

Baza wypadowa do zwiedzania Parku Narodowego Canaima, Salto Angel, Rio Caura i Roraimy.

Gran Sabana

Rdzennymi mieszańcami tego terenu są  Indianie Pemon. Jest niesamowity region pełen wodospadów, górskich płaskowyży tepuj i lasów deszczowych. Stąd można wyruszyć na wycieczki odsłaniające dziką przyrodę. Bazę wypadową stanowi Santa Elena de Uairen.

Salto Angel

Wodospad spadający z wysokości 979 metrów z płaskowyżu Auyantepui to na najwyższy wodospad świata. Nad wodospad możemy się udać z wioski Canaima. Wycieczka trwa ok. 3 dni. Jednak nad wodospad wiodą tylko trasy rzeczne, którymi płynie się w najczęściej drewnianych canou. Woda w rzekach jest na tyle wysoka aby nią spłynąć tylko w porze deszczowej. W porze suchej nad Salto Angel organizowane są przeloty samolotem, które są znacznie droższe.

Roraima

Płaskowyż Roraimy należy do najstarszych formacji geologicznych Ziemi. Jej szczyt odcięty przez erozję jest płaski i liczy sobie 31 km kwadratowych. Ze wszystkich stron góra opada stromym 400 metrowym pionowym zboczem. W morzu mgieł jakie się tam unoszą zbocza Roraimy przypominają olbrzymie klify.  Teren ten należy do regionu La Gran Sabana. Rośnie tu wiele endemicznych okazów roślin, czyli nie występujących nigdzie indziej na świecie.

Na płaskowyż Roraimy wędruje się 3 dni. Na całość podróży z drogą powrotną trzeba przeznaczyć 6 dni. 47 km na wschód od El Dorado Santa Elena, na wschód od San Francisco znajduje się miejsce startu – hamlet Paraitepui

Roraima i Salto Angel

Delta Orinoko

Na region ten składają się gęste dziewicze lasy, splątany labirynt odnóg rzecznych słodkowodne delfiny rzeczne oraz niesamowity świat przyrody. Główną bazą wypadową nad deltę Orinoko jest Tucupita. Organizowane są stamtąd 2-4 dniowe wyprawy.


with no comments yet.