Panama

PanamaRaj inwestorów, przestępców i amerykańskich emerytów. Postrzegana jest jako swego rodzaju łącznik.  Z jednej strony łączy obie Ameryki i to nie tylko w sensie fizycznym, ale historycznie była pomostem pomiędzy kulturami Ameryki Południowej i Północnej. Z drugiej strony dzieli dwa Oceany: Spokojny i Atlantyk.

Geografia

Panama to niewielki kraj78 tyś km kwadratowych, czterokrotnie mniejszy od Polski. Pod względem powierzchni na świecie zajmuje 117 pozycje.  Jak na taką wielkość jest niezwykle zróżnicowany i piękny. Ma dostęp do dwóch oceanów Atlantyku od północy i Pacyfiku od południa. Kształtem przypomina wijącego się węża tropikalnego lub sinusoidę. W najwęższym miejscu osiąga zaledwie 50 km w najszerszym 200 km. Te właściwości geomorfologiczne kraju naturalnie stworzyły pomysł budowy wielkiego kanału łączącego dwa oceany już w średniowieczu. Hiszpanie wtedy pragnęli odkryć najkrótszą  drogę do Indii.

12Obecnie Panamę zamieszkuje 3,5 mln ludzi. Kraj jest zróżnicowany nie tylko pod względem kształtu. Krajobraz urozmaicają liczne góry, wulkany i doliny. W zachodniej części kraju biegnie Kordyliera Veraguas z licznymi stożkami wulkanów. Najwyższy szczyt kraju to położony 35 km od granicy z Kostaryką wulkan Baru osiąga 3478 m n.p.m. Z jego ośnieżonego szczytu można zobaczyć dwa oceany! Na wschodzie kraju rozciąga się Serranía del Darién dużo niższa o wysokości ok. 1900 m n.p.m.).

Góry biegną przez środkową część kraju, wybrzeża zajmują aluwialne niziny wykorzystywane pod liczne uprawy warzy i plantacje owoców. Linia brzegowa Panamy jest niezwykle urozmaicona. Kraj otaczają setki wysp – dokładnie 1600 i dziesiątki archipelagów. Największe zatoki to Panamska od południowej strony i Moskitów od północnej.

Panama graniczy z Kolumbią (225 km) i Kostaryką (330 km). Granice lądowe rozciągają się więc na zaledwie 555 km długości jednak granice morskie zajmują aż 2490 km wybrzeża. Nie ma się co dziwić, że kraj jest bogaty w ogromne zasoby rybne, liczne wioski rybackie i porty.

W kraju panuje klimat równikowy, na północy wybitnie wilgotny opady sięgają tu do 4000 mm, na południu wilgotny ale opady są tu znacznie niższe głównie w półroczu letnim, 1500–2500 mm rocznie. Średnia temperatura miesięczna: 26–28 °C na nizinach i ok. 17–10 °C w górach. Tą różnice w temperaturach na tak małych przestrzeniach można łatwo przeoczyć podróżując po kraju więc warto sprawdzić wcześniej a już szczególnie jeżeli jedziemy w góry jak temperatura nas czeka.

Panama jest rajem dla miłośników sportów wodnych. Surferzy, kite-surferzy, żeglarze, nurkowie znajdą tu niezbadane bogactwa. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Warto odwiedzić Archipelag wysp Boca de Toro – znajdziesz tu zarówno latynoską muzykę grającą do rana, plaże z surferami trenującymi do zmierzchu, wycieczki motorówką aby zobaczyć rafę koralową  jak i malutkie urocze wysepki niezamieszkane przez nikogo. Absolutnym ‚must to see’ w Panamie jest jednak Archipelag Sun Blas – to miejsce być może jedyne takie na świecie gdzie znajdziesz dziesiątki niezamieszkałych przez ludzi wysp. Niektóre wielkości dywana w pokoju z jedną palmą inne boiska szkolnego z jedną chatą rybacka… San Blas charakteryzuje biały piasek, spokój i odizolowanie od reszty świata.

W końcu warto pojechać w góry. Zobaczyć las mglisty z setkami kolibrów.. Cudowny widok. Dla odważnych natomiast Darien Gap, osnute mroczną sławą najgroźniejsze lasy dżungli tropikalnej na świecie..


with no comments yet.