Czasy współczesne

W ostatniej dekadzie bezpieczeństwo, gospodarka i ogólny poziom życia w Kolumbii uległy wielkiej poprawie. Kolumbia to wbrew utartemu poglądowi obecnie jeden z bezpieczniejszych krajów Ameryki Łacińskiej. Stało się tak dzięki kilku czynnikom. Dzięki zdecydowanym rządom dwukrotnie wybranego Álvaro Uribe Véleza oraz Juana Manuela Santosa – obecnego prezydenta rozbrojone zostały paramilitarne oddziały guerrilleros oraz w znacznej mierze zlikwidowane kartele narkotykowe.

Konsekwencja, niezłomność w dążeniach oraz wytrwałość w walce z mafią narkotykową przysporzyły Álvaro Uribe Vélezowi ogromnej sympatii wśród mieszkańców kraju. Konstytucja Kolumbii mówi ze prezydent nie może sprawować swojej funkcji dwukrotnie pod rząd. Dlatego pod koniec 1-szej kadencji prezydenta Uribe w 2006 roku przeprowadzono referendum, w którym Kolumbijczycy decydowali czy zmienić zapis Konstytucji i dopuścić Uribe do ponownego ubiegania się o stanowisko prezydenta. Potrzeba aby krajem przewodził lider o silnym, prawym charakterze przeważyła. Uribe Valez został dopuszczony do ponownego startowania w wyborach. W głosowaniu uzyskał ponad 60% głosów obywateli. Od 2006 roku konsekwentnie kontynuował bezprecedensową walkę z przestępczością w kraju. Dzięki takim ludziom w kraju jest możliwy rozwój a my możemy podziwiać i eksplorować jego piękną przyrodę.

Liczba zabójstw, która pod koniec XX w sięgała 70os na każde 100 tyś mieszkańców zmalała do 31 os. (Dla porównania w Wenezueli współczynnik ten w 2012 roku wyniósł 54 os, w Meksyku 25os, a w Brazylii 22os). Na ulicach miast widać z każdym rokiem coraz więcej turystów z 0,5 mln odwiedzających kraj w 2003r wzrosła liczba odwiedzających do 3,1 mln w 2011r.


with no comments yet.