Historia

Pierwsi ludzie przybyli na te tereny wg. obliczeń archeologów ok 10-15 tyś lat temu. Byli to myśliwi prowadzący wędrowny tryb życia. Trudnili się zbieractwem, z kamienia tworzyli narzędzia i broń. Potwierdzają to znaleziska El Abra na Równinie Bogotańskiej datowane na 10 450 lat przed Chrystusem.

Gdy w XV wieku do Ameryki wkroczyli pierwsi konkwistadorzy na terenie Kolumbii żyły 3 indiańskie grupy językowe: Karibowie na wybrzeżu morskim, Arawakowie nad rzekami Caqueta, Amazonką i Putumajo oraz kultura Muisca zamieszkująca w tamtym okresie góry Sierra Nevada de Santa Marta oraz centralnie położone andyjskie równiny – altiplano.

Najliczniejszą z nich grupą byli Indianie Muisca. Wyróżnaili się również pod względem rozwiniętych technologii upraw, astronomii i rytuałów religijnych.

W 1499r Alonso de Ojeda, Amerigo Vespuchi oraz Juan de la Cosa przemierzali tereny Kolumbii poszukując złota i pereł. W 1500r Rodrigo de Bastida dotarł nad ujście rzeki Magdalena. W 1509r Alonso de Ojeda założył pierwszą hiszpańską miejscowość na terenie dzisiejszej Kolumbii – San Sebastian de Uraba. Odkrywca lądowego przejścia nad Ocean Spokojny prowadzącej przez Przesmyk Panamski – Vasco Nunes de Balboa w 1510r założył miasto Santa Maria la Antigua del Darien (Nie można nie nadmienić że rdzenni mieszańcy dobrze już znali drogę nad Pacyfik, oni zaprowadzili Balboe nad drugi Ocean).

Wybrzeże Morza Karaibskiego było w tamtej epoce terytorium handlu niewolnikami i złotem. Przez cały okres trwania kolonii akwen ten atakowany był przez piratów mniej lub bardziej powiązanych z koroną brytyjską. Ataki te się skończyły w 1741 roku podczas wojny zwanej „O ucho Jenkinsa”. W decydującej walce flota brytyjska składająca się ze 186 statków i 27000 mężczyzn i poniosła porażkę przeciwko hiszpańskiemu garnizonowi składającemu się z 3500 żołnierzy i 6 statków. Wszystko dzięki obronnym właściwościom miasta Cartagena de Indias.

W epoce kolonialnej Kolumbia razem z Wenezuelą, Ekwadorem i Panamą tworzyła część Królestwa Nowej Granady zarządzanego zza Oceanu przez króla Imperium Hiszpanii. Stolicą Królestwa Nowej Granady była Santafe de Bogota, dzisiejsza stolica państwa. Od 1718 roku gdy w Hiszpanii na tronie zasiadają Burboni terytorium zmieniło nazwę na Wicekrólestwo Nowej Granady. W 1819 roku na terytorium dzisiejszej Kolumbii wjeżdża Simon Bolivar. Dowodzi on armią składającą się z kowboi – Llaneros, byłych niewolników afrykańskich i Kreoli – czyli Hiszpanów urodzonych już na Nowym Kontynencie. Odziały Simona Bolivara pokonały wojska hiszpańskie i wyzwoliły kraj po ponad 3 wiekach kolonialnej okupacji.


with no comments yet.