Ludność

54% powierzchni państwa (10 departamentów) jest zamieszkane przez zaledwie 3% ludności. Kolumbia zajęła w 2012 roku 3-cie miejsce na świecie w rankingu poczucia szczęśliwości przez mieszkańców (pierwsze miejsce zajęła Kostaryka).

Różnorodność kulturowa Kolumbii jest wynikiem mieszania się ras i narodowości Hiszpanów, Indian, Afrykanów. Wśród imigrantów najliczniejszą grupę stanowią Hiszpanie, Włosi, Niemcy, Kostarykańczycy i Chińczycy, Żydzi i Cyganie. Pod koniec XIXw do Barranquili przyjechało wielu Europejczyków (Niemców, Francuzów i Włochów), Arabów z Środkowego Wschodu (Libanu i Syrii), Amerykanów, Japończyków, Kubańczyków i Chińczyków, którzy się rozprzestrzenili się po całym kraju. (Najwyższy odsetek Muzułmanów żyje w departamencie Guajira (Maicao) oraz w departamencie Kordoby i Barranquili.

W mniejszej mierze przyjeżdżają również imigranci z innych krajów jak z Brazylii, Chile, Ekwadoru, Argentyny, Peru i Antyli. Pojawia się także coraz więcej imigrantów z Wenezueli ze względu na trudną sytuację gospodarczą tego kraji.

Język

Kolumbia jest drugim krajem na świecie pod względem liczby osób hiszpańsko-języcznych (po Meksyku). Językiem urzędowym w Kolumbii jest hiszpański. Uważa się że wymowa i akcent stosowany w Kolumbii jest jednym z najczystszych, neutralnych wśród hiszpańskojęzycznych krajów Ameryki Łacińskiej.

Co ciekawe na wyspach San Andres I Providencja językiem urzędowym oprócz hiszpańskiego jest również angielski. Skąd język angielski na hiszpańskojęzycznych Karaibach? Na początku XVII wieku osiedlili się na nich holenderscy i angielscy koloniści z Barbados i Bermudów. Później kapitan Morgan uczynił z nich swoją bazę. Wyspy zostały wchłonięte tym sposobem przez kolonie angielskie.

 


with no comments yet.