Nazwa

Kostaryka nazwa

Wyjaśnienie nazwy kraju leży w czasach konkwisty i czwartej podróży Krzysztofa Kolumba. Hiszpański odkrywca zacumował swój okręt u wybrzeży Kostaryki w okolicy portu Limon 25 września 1502. Konkwistadorzy zostali zaskoczeni pięknem krajobrazu, bujnością przyrody i złotymi ozdobami jakie używali do swej  dekoracji rdzenni mieszkańcy. Kolumb zapisał w swych dziennikach że to kraj tak bogaty w skarby natury i złota jak żaden inny..

Kolumb nazwał tereny od Hondurasu do Panamy Veragua.  Po powrocie do Hiszpanii marząc o bogactwie tego rejonu poprosił króla o tytuł księcia Veragua. Ich podróż powrotna nie obyła się bez problemów. Jego statki gryzło robactwo. Dopłynęli jedynie do Jamajki gdzie musieli spędzić rok jako rozbitkowie.

 

Inna teoria wywodzi nazwę od słowa huetar, które określało najliczniejszą grupę Indian zamieszkująca obszar Kostaryki podczas hiszpańskiej konkwisty. Ci nazywali swą ziemię Coquerrique co Hiszpanie uprościli do słowa Costa Rica. Potwierdzałoby ten tok rozumowania podobne przykłady w innych częściach Nowego Świata (Mexico – Mexico Tenochtitlan), Nicaragua (Nicarao), Chile (Chili). Ponadto podwójne ‘rr’ w w nazwie Costarrica przypomina inne rdzenne słowa obecne do dziś w języku Turrujal, Pirro etc.