Mieszkańcy

Paragwaj mieszkańcyW żadnym z krajów południowo amerykańskich rasa hiszpańska nie zlała się  tak z tubylczą jak w Paragwaju. Konkwistadorzy znaleźli tu plemiona łagodne i uległe. Nie posiadały też bogactw jak Inkowie wywołujących  chciwość i żądzę. Napływowa ludność chętnie się krzyżowała tu z czerwonoskórymi. Tak powstała rasa metysów.

Metysi, czyli potomkowie Indian i białych stanowią tu 95% populacji, Indianie 3%, resztę natomiast stanowią biali. Na równinie Chaco zamieszkuje też mniejszość niemiecka. Obok będącego językiem urzędowym hiszpańskiego, powszechnie używa się języka guarani, który jest drugim językiem urzędowym.

Indianie Guarani.

Misje. Pierwsza misja San Ignacio powstała w 1609r a za nią 30 następnych. Tworzyły samodzielne miasta państwa na terenie dzisiejszego Paragwaju, Argentyny i Brazylii. Gurani byli zachęcani do przyjmowania katolicyzmu i osiedlania się w redukcjach. Nie byli poddawani europeizacji  i zachowywali własne tradycje. Założeniem było stworzenie  utopii w której Europejczycy i Indianie żyliby w harmonii.  Wkrótce jednak Hiszpanie oddała część tych lądów Portugalii. w tym 7 misji jezuitów i skolonizowane plemiona indiańskie.

Jezuici odeszli zostawiając ponad 110tyś ochrzczonych Indian, którzy byli później najechani przez wojska portugalskie.