Geografia

WenezuelaGeografia – ogólnie

Państwo położone w północnej Ameryce Południowej nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy od zachodu z Kolumbią od południa z Brazylią, a od wschodu z Gujaną.

W zach. części kraju biegną Andy (pico Bolivar 5002m), możemy tu znaleść liczne winiarnie. Środkową część kraju zajmuje Nizina Orinoko, pocięta gęstą siecią rzek, częściowo zabagniona. W centralnej części, na południe rozciąga się Wyżyna Gujańska (wysokość maksymalna do 3014 m – Pico da Neblina.. Wenezuela to także kraina kowbojów – w środkowej część kraju na terenach Los Llanos mieszkają hodowcy bydła

  • powierzchnia całkowita: 912 050 km²
  • całkowita długość granic: 4993 km (z Brazylią: 2200 km, z Kolumbią: 2050 km, z Gujaną: 743 km), długość wybrzeża: 2800 km.
  • najwyższy punkt: Pico Bolivar 5007 m, Najniższy punkt: tafla morza Karaibskiego 0 m

Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta, liczne zatoki (Wenezuelska, Paria, Triste, Cariaco) i półwyspy (Guajira, Paraguaná, Araya, Paria), Wenezuela to także liczne wyspy Morza Karaibskiego, m. in.: Margarita, La Tortuga czy Aves.

Klimat

Wenezuela leży w strefie klimatów równikowych (wilgotny, suchy) z wyraźnie zaznaczającą się porą deszczową, która trwa tu od maja do października. W górach występują strefowe górskie odmiany klimatu.

Średnie miesięczne temperatury powietrza wynoszą 24-28 °C. Ciepły Prąd Karaibski podnosi temperaturę na wybrzeżu do ok. 27 °C.. Najwyższa średnia roczna temperatura 41,6 st – stan Falcon, 39 st Celcj. jez. Maracaibo. Wahania temp. w trakcie roku są niewielkie. Roczna suma opadów, ok. 1100 mm na Nizinie Orinoko do 3000 mm na stokach Andów.

Rzeki

Największą i najważniejszą rzeką Wenezueli jest Orinoko, która tworzy rozległą deltę przy ujściu do Oceanu Atlantyckiego. Orinoko wraz z licznymi dopływami (VentuariCauraCaroniMetaAraucaApureManapiare) tworzy rozległy i gęsty system rzeczny. Na rzekach występuje wiele progów wodnych, katarakt i wodospadów, w tym najwyższy na ziemi, położony w dorzeczu rzeki Caroni Salto del Angel (979 lub 1054 m). Na południu kraju rzeka Casiquiare łączy system Orinoko, poprzez rzekę Negro, z systemem Amazonki. Znaczna część energii elektrycznej kraju pochodzi z elektrowni wodnych. Występują też liczne jeziora, m.in. Maracaibo.

Wenezuela liczy prawie 29 mln mieszkańców. Podzielona jest na 22 stany/federacje.


with no comments yet.