Wyspy Boca del Toro

mapa-de-bocas del toro PanamaJeden z najczęściej odwiedzanych regionów na mapie turystycznej kraju. Czy najważniejszy? Trudno odpowiedzieć. Znajdziesz tu tropikalną przyrodą, piękne plaże  i bary z latynoską muzyką w nocy. W czasie dnia znów wyspy mają bardzo rozwinięty wachlarz aktywności od oglądania zatopionych wraków pod wodą, zjazdów na linach canoping po lekcje malowania. Jednak nie spotkasz tu kultywujących swe tradycje Indian czy niezamieszkałych przez nikogo wysp jak to jest w wypadku Archipelagu San Blas.

 

 

Panama Boca del Toro (25)

Ale od początku..

Europejczycy przybyli na te tereny podczas czwartej i ostatniej wyprawy Krzysztofa Kolumba w 1502 roku.  Kolumb nazwał  ponoć wyspę przy której zacumował swój statek Wyspą Smoka. Po tamtej nazwie została dzisiaj jedynie plaża smoka (playa del dragon). Podczas czasów kolonialnych archipelag należał do terytorium Veraguas (obszar dzisiejszej Nikaragui, Kostaryki i w części Panamy).  Archipelag należał przez długi czas do Kostaryki aż do momentu  zbrojnego przejęcia całej Panamy wraz z prowincją Boca del Toro przez Kolumbię. W 1903 roku Panama uniezależnia się i odłączyła spod kolumbijskiego zwierzchnictwa.

 

Trochę geografii

isla-colon-bocas-del-toroProwincja Boca del Toro mająca powierzchnię 4,6 tyś km kwadratowych rozciąga się w północno-zachodniej części Panamy przy granicy z Kostaryką. Jest to kraina w której na południu znajdują sie górskie łańcuchy które porastają deszczowe lasy mgliste a na północy okalają tropikalne plaże wybrzeża karaibskiego. Oprócz stałego lądu na którym znajdują się liczne plantacje bananów (zwane zielonym złotem Ameryki Środkowej) do prowincji należy archipelag  9 wysp. Te najbardziej popularne to: Colon, Carenero, Bastimento. Jest tu kila parków narodowych: Isla Bastimento, National Marine Park oraz na granicy z Kostaryką La Amistad National Park będący również na światowej liście Unesco.

Panama Boca del Toro (20)Ze względu na swą popularność wyspy mają bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę do uprawiania sportów wodnych: żeglarstwa, nurkowania, surfowania. Na żaglowcu możesz odbyć całodniową wycieczkę wokół archipelagu a z surfingu jest kilka dobrych szkół i możesz zapisać się na lekcje. Aby zobaczyć rafę koralową wystarczy wypłynąć motorówka niecałą godzinę wgłąb zatoki. Kolory korali są piękne i warto pozwolić sobie na to. Na wyspie Bastimento  zainstalowano liny i platformy na drzewach do uprawiania zjazdów na linach zwanych canoping.  Całość odbywa się wokół tropikalnej przyrody i majestatycznych drzew, trwa około dwie godziny. Dla miłośników przyrody Boca del Toro to też interesujące miejsce do zapisania się na intensywny kurs języka hiszpańskiego.

Nazwa

Panama Boca del Toro (14)Jedno z podań mówi że to ostatni wódz, kacyk o silnym charakterze, wojowniczym usposobieniu który rządził na tych terenach przed hiszpańską konkwistą zwał się „Byczym Pyskiem” czyli Boca del Toro.. Legenda o Kolumbie mówi że on sam ujrzawszy z daleka na statku ogromną skałę wystającą z wody zobaczył w niej podobieństwo do byka leżącego na swym boku z otwartym pyskiem.  Natomiast rybacy łowiący w tych wodach mawiają że jak przyjdzie silniejszy wiatr lub burza fale z takim rykiem uderzają o skały jakby to sam byk do ucha zawarczał.

Mieszakńcy

Panama Boca del Toro (10)Ludzie żyjący na tych terenach wywodzą się z kultury hiszpańskiej, indiańskiej i afrykańsko- antylskiej. Te połączenie powoduje że najchętniej tańczy się tu do rytmów calypso, dźwięków konga, obrzędów palo de mayo. Ten ostatni to stara tradycja hucznych, majowych obchodów podczas których dookoła drzewa tańczy się i śpiewa prosząc o błogosławieństwo, płodność i obfite zbiory w roku. Owoce drzewa symbolizują to co żeńskie, pień to co męskie. W całej prowincji żyje około 125 tysięcy osób. Trudnią się turystyką, rybołówstwem i uprawą.

 


with no comments yet.