Geografia

Kolumbia razem z wodami terytorialnymi ma 2,1 mln km kw. Powierzchnia lądowa to 1,1 mln km kw. Na południu graniczy z Peru i Ekwadorem, na północy z Panamą, na wschodzie z Wenezuelą i Brazylią.

Do Kolumbii należy archipelag San Andres i Providencia. Ten niewielki archipelag liczy sobie 52 km kw i jest oddalony aż o 775 km na północny-zachód od wybrzeży państwa. Wyspy zamieszkuje ponad 80 tyś osób, więc notują bardzo wysoką gęstość zaludnienia – ok 1600 os/km kw. Archipelag oddalony jest o zaledwie 200 km od wybrzeży Nikaragui jest terytorium spornym między dwoma krajami. Nikaragua oddała wyspy Kolumbii w 1928r na mocy traktatu Esguerra-Bárcenas, z którego w latach 80-tych się wycofała argumentując że został on podpisany pod militarną presją USA. Na Morzu Karaibskim Kolumbia posiada również wyspy Santa Catalina. Na wodach Pacyfiku do Kolumbii należą niewielkich rozmiarów dwie niezamieszkałe wyspy: Gorgona i Malpelo.

Z krajów Ameryki Południowej Kolumbia jest jedynym państwem który ma dostęp do dwóch Oceanów Pacyfiku i Atlantyku

Kolumbia to 4-ty co do wielkości kraj Ameryki Południowej z 47 mln mieszkańców stawia go na trzecim miejscu na kontynencie pod względem zaludnienia. Mieszkańcy kraju charakteryzują się wielką różnorodnością etniczną. Ich przodkowie wywodzą się z ras europejskiej, afrykańskiej i indiańskiej.

Kolumbię z południa na północ przecina najdłuższy łańcuch górski na świecie – Andy. Południe kraju to Nizina Amazonii, na północy i wschodzie biegną pasy wybrzeży – Karaibskiego i Oceanu Spokojnego. Wody morskie wzdłuż wybrzeży kraju zawierają wielkie bogactwo podwodnego życia, raf koralowych, manglarów i roślin wodnych.

Możemy podzielić kraj na 6 regionów geograficznych ze względu na różne ukształtowanie powierzchni, ekosystem i klimat.

  • Dorzecze Amazonki – najrozleglejszy z regionów i najmniej zaludniony. Występuje tu wysoka wilgotność, opady dreszczów i wysoka temperatura w trakcie całego roku. Stanowi część regionu Amazonii oraz deszczowych lasów amazońskich (selva amazonica).
  • Andy Kolumbijskie – część łańcucha górskiego ciągnącego się od Ziemi Ognistej po zatokę Parii w Wenezuelii. Łańcuch andyjski w Kolumbii rozdziela się na trzy pasma: Andy Zachodnie, Centralne i Wschodnie. W skład tego obszaru wchodzą także doliny rzek Cauca i Magdalena. Najbardziej zaludniony region państwa.
  • Wybrzeże Karaibskie – w skład tego regionu wchodzą nizinny pas wybrzeża oraz grupa pasm górskich nie należących do Andów (Sierra Nevada de Santa Marta, Serrania de Macarena, Serrania de Piojo, Serrania de Darien, pasmo Guajiry i Marii.
  • Region Wyspiarski – archipelag San Andres i Providencia na Morzu Karaibskim, wyspy Malpeo, Gorgona na Pacyfiku. Jest niewielki ekosystem raf koralowych ale o dużej różnorodności gatunków wodnych.
  • Dorzecze Orinoko – obszar nizin położony na północnym wschodzie kraju. Region słabo zaludniony, niewielka część niziny Orinoko która ciągnie się na wschód przez całą Wenezuelę. We wschodniej części tego regionu znajdują się słynne mokradła i pastwiska – Los Llanos zamieszkane przez kowbojów (llaneros). Mają oni swoją kulturę i muzykę, tak jak w Wenezueli trudnią się hodowlą bydła.
  • Wybrzeże Pacyfiku – obejmuje nizinny pas wybrzeża biegnący wzdłuż Oceanu oraz niektóre andyjskie pasma górskie. Region bogaty w manglary i gęsty lasy selvy. Jest to teren bardzo wilgotny o najwyższych opadach deszczu na planecie.

 

Klimat

Kolumbię przecina równoleżnik 0równik. Obszary kraju znajdujące się na północnej półkuli znajdują się pod wpływem wiatrów pasatowych które przynoszą gorące i wilgotne masy powietrza.

Położona na północnym zachodzie kraju prowincja Choco notuje najwyższe opady na świecie – 12.000 mm. Położona natomiast na północnym wschodzie kraina Orinoquia razem z Amazonia plasują się na drugim miejscu na świecie pod względem opadów deszczowych. Dla odmiany w departamencie La Guajira obserwuje się zaledwie 333 mm rocznie.

Najkorzystniejszą porą roku na podróżowanie po Kolumbii jest pora sucha (grudzień-luty


with no comments yet.